HERITAGE AWARD
A Siklósi Vár és Múzeumbaráti Kör által alapított Örökség Díj, tisztelgés Gróf Batthyány Kázmér emléke előtt.
Azért hoztuk létre a Batthyány Emléknapot, hogy méltó keretek között adhassuk át a díjat. A Várbaráti Kör a következő közgyűlési határozattal alapította a díjat, K-03/2020. (II. 11.). A díjat azért alapítottuk, hogy elismerjük azokat, akik ápolták, kutatták kulturális örökségünket. Köszönet azoknak, akik sokat tettek annak érdekében, hogy kultúránkat megőrizzék és átadják az utánunk következő nemzedéknek. Legyen az zene, tudomány vagy közművelődés. Munkájukkal sokat tettek identitásunkért, hagyományainkért, a helyi kultúránkért, és azért, hogy ne merüljön feledésbe azon történelmi személyek emléke, akik döntően formálták hazánk és szűkebb pátriánk sorsát. A díjak átadására jobb alkalom nem is lehetne, mint a mai (2025. június 06.), hiszen a Várbaráti Kör közbenjárásának köszönhetően, 1987. június 06-án tért haza Batthyány Kázmér földi maradványa Párizsból, a montmartre-i temetőből, ahol az 1848-49-es Forradalom és Szabadságharc leverését követően emigrációban hunyt el. Gróf Batthyány Kázmér volt a második, azaz a szemere Bertalan által vezetett független magyar kormánynak a külügyminisztere. Ő volt a magyar történelem első külügyminisztere. Ez az esemény nem csupán egy díjátadó, hanem közös tisztelgés múltunk értékei, hagyományaink és példaképeink előtt. Az Örökség Díj nemcsak a kiemelkedő egyéni teljesítmény elismerése, hanem a közösségi összefogás, a történelmi tudatosság és a helyi értékek iránti elkötelezettség szimbóluma is.
HERITAGE AWARD
The Heritage Award, founded by the Siklós Castle and Museum Friends Circle, is a tribute to the memory of Count Kázmér Batthyány.
We established the Batthyány Memorial Day so that we could present the award in a dignified setting. The Castle Friends Circle established the award with the following general assembly resolution, K-03/2020. (II. 11.). We established the award to recognize those who have nurtured and researched our cultural heritage. Thank you to those who have done a lot to preserve our culture and pass it on to the next generation. Be it music, science or public education. With their work, they have done a lot for our identity, traditions, local culture, and so that the memory of those historical figures who decisively shaped the fate of our country and our narrower homeland is not forgotten. There could be no better time to present the awards than today (June 6, 2025), as thanks to the intercession of the Castle Friends Circle, the remains of Kázmér Batthyány returned home from Paris, from the Montmartre cemetery, where he died in emigration after the suppression of the 1848-49 Revolution and War of Independence. Count Kázmér Batthyány was the Minister of Foreign Affairs of the second independent Hungarian government, led by Bertalan Szemere. He was the first Minister of Foreign Affairs in Hungarian history. This event is not just an award ceremony, but a joint tribute to the values, traditions and role models of our past. The Heritage Award is not only a recognition of outstanding individual achievement, but also a symbol of community solidarity, historical awareness and commitment to local values.
A Gróf Batthyány Kázmér földi maradványainak hazatérésének immár 38. évfordulója alkalmából megrendezésre kerülő Batthyány Kázmér Emléknapon, az egyesület közgyűlésének döntése értelmében, hárman vehették át az Örökség Díjat.
Dr. Varga Szabolcs történész, a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézetének tudományos főmunkatársa. 2001 óta tanít a köz- és a felsőoktatásban történelmet, módszertant és egyház- illetve kultúrtörténeti tárgyakat. Kutatóként a magyar történelem nagy fordulópontjai érdeklik, különösen a mohácsi csata utáni időszak. Vallja, hogy az ember elválaszthatatlan része a múltja, és a történelem helyes ismerete képes gyógyítani a traumákat és a sebeket. A tudás átadásának minden fajtája érdekli, legyen az kiállítás, film, előadás, foglalkozás vagy továbbképzés. A lényeg szerinte, hogy rácsodálkozhassunk az idő mélységére.
A történész a mohácsi csata értelmezését tárgyalja több munkájában, amit előadások keretében oszt meg közvetlenül hallgatóival. Előadásaiban felhívja a figyelmet arra, hogy egy-egy távoli esemény értelmezése és az aktuális nemzeti önképünk kölcsönhatásban áll egymással. Úgy véli, hogy vereségeink, kudarcaink igazi értelme a belőlük nyerhető tapasztalat. Kérdéseket tesz fel, hogy vajon mit tanulhatunk a mohácsi tragédiából, kell-e, szabad-e róla beszélni, és ha igen, akkor milyen módon lehet ezt megtenni? Miért nem mindegy, hogy mit gondolunk róla 500 évvel később? Ilyen és ehhez hasonló gondolatok foglalkoztatják, e témakörben végzi kutatásait.
Dr. Varga Szabolcs történész a mohácsi csata kutatásában végzett munkájáért a Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozatának kitüntetésében részesült. Több tucat magyar és külföldi publikációt tudhat magáénak, számos televíziós és média szereplés van mögötte.
Megjelent könyvei közül kiragadva csak néhány:
• Leónidasz a végvidéken Zrínyi Miklós
• Pécs története III. A hódoltság korában (1543-1686)
• Mohács szimfónia
• Elsüllyedt Mohács
• A horvát szábor története
• A Magyar Királyság a késő középkorban
• Egy elfeledett magyar királyi dinasztia: a Szapolyaiak
• Több mint egy csata: Mohács
• Katolikus megújulás a barokk Magyarországon
A jelenlévők személyesen már találkozhattak vele, ugyanis több alkalommal volt előadója a Várbaráti Kör által szervezett Tenkes Senior Akadémiának. A Siklósi Vár és Múzeumbaráti Kör, Dr. Varga Szabolcs részére adományozza a K-05/2025 (V. 05.) számú közgyűlési határozat szerint, az ÖRÖKSÉG DÍJAT.
Az általános iskolát és a gimnáziumot Siklóson végezte. Főiskolai tanulmányait a Kaposvári Tanítóképzőben folytatta, ahol a kötelező tananyag elsajátítása mellett tudományos diákköri munkát végzett, amelyben a versmondás taníthatóságával foglalkozott. 1972-ben eredményesen képviselte intézményét Gödöllőn az Országos Főiskolai Szavalóversenyen. Az általános iskolai tanítói diploma megszerzését követően a Siklósi II. sz. Általános Iskolában kezdett tanítani. Tanítói munkája elismeréseként 1976-ban Miniszteri Dicséretet, 1987-ben Kiváló Munkáért kitüntetést kapott. Az 1976-ban testnevelés szakos diplomát szerzett a Pécsi Tanárképző Főiskolán. 1999-ben a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gazdasági és Társadalomtudományi Karán közoktatási vezető szakirányú képzettséget szerzett; diplomamunkaként Siklós város oktatási koncepciójával foglalkozott. Több éven át a Területi Vöröskereszt elnökeként tevékenykedett, és részt vett a Siklósi Kistérségi Társulás Oktatási Bizottságának munkájában is. 2002-től a Batthyány Kázmér Általános Iskolában igazgatóként folytatta az elődei által is felvállalt Értékközvetítő és Képességfejlesztő Pedagógia programot, erre alapozva 2003-ban kollégái közreműködésével megalakították az Alapfokú Művészeti Iskolát, amelynek keretében 12 kistérségi iskolával kötöttek együttműködési szerződést. Beosztottként és vezetőként is folyamatosan foglalkozott a tehetséges gyerekek vers- és prózamondó versenyekre történő felkészítésével, akik többször értek el országos elismerést. Vezetése alatt az iskola 10 alkalommal adott helyt a Nemzetközi Irodalmi Gyermekfesztiválnak. 2008-ban a város Dr. Vajda János Pedagógiai Díjjal ismerte el munkáját. Nyugdíjba vonulása óta lokálpatriótaként vesz részt Siklós város kulturális életében. A Siklósi Vár és Múzeumbaráti Kör, Dr. Schmidt Henrikné Keller Éva részére adományozza a K-04/2025 (V. 05.) számú közgyűlési határozat szerint, az ÖRÖKSÉG DÍJAT.
Juhász Tibor 1955. augusztus 14-én született Drávaszerdahelyen egy földműves család gyermekeként. Az általános iskolát Harkányban végezte 1969-ig. Akkoriban a Siklósi Zeneiskola kihelyezett tagozataként működő Harkányi Zeneiskolában Altorjai József tanár úrtól trombitálni tanult. Ő volt az, aki példát és utat mutatott Tibornak. Altorjai tanár úr hatására a pécsi Művészeti Szakközépiskolában trombita szakon folytatta tanulmányait, ahol 73-ban érettségizett. 1975-ben feleségül veszi Kecskeméti Mártát. Juhászné Mártit mindannyian jól ismerjük, része mindennapi életünknek, kiváló tanári pályafutása és a Siklósi Zeneiskola vezetői pozíciója után néhány éve jól megérdemelt nyugdíjas éveit tölti. Ha teheti, jelen van minden városi eseményen. Házasságukból két gyermek született: Tamás, aki informatikus-mérnök és kiváló szaxofonos, és Edina lányuk, aki közgazdászként diplomázott és jelenleg is a Siklósi Ifjúsági Fúvószenekar titkára és nagyszerű fuvolistája.
Tibor katonai szolgálata után a Zeneművészeti Főiskola következett 1986-ban, természetesen trombita szakon diplomázott. Rézfúvós tanárként tanított Siklóson és Harkányban is, 10 éven át tagozatvezető volt Harkányban. 1986-ban vehette át karnagyi diplomáját. 1980-1995-ig a Siklósi majd 2002-ig a Harkányi Fúvószenekar karnagya. 2008-tól ismét a Siklósi Ifjúsági Fúvószenekar élén áll, két éve pedig a villányi-siklósi fúvósokat egy zenekarban egyesítette, hogy az utánpótlást kinevelje és ezáltal biztosítsa a délvidéken a fúvószene jelenlétét. Őket hallhatjuk rendszeresen az újévi koncerteken, térzenék alkalmával, ünnepségeken, fúvószenekari fesztiválokon. 44 fiatal alkotja a jelenlegi zenekart, 70-75 %-os részvételi aránnyal próbálnak. Tavaly 32 fellépésük volt, 58 próba, a 365 napból 90-szer találkoztak, azaz minden 4. napon. A Crikvenicai nyaralással és fellépéssel egybekötött fúvós táborok örök emléket hagynak évről-évre mindannyiukban. Karnagy Úr célja, hogy utánpótlást neveljen, és a jelenlegi kiváló zenekari összhangzatot még tovább csiszolgassa ameddig csak ideje, ereje és lehetőségei engedik. Mottója: „Amit másoktól elvárok, azt nekem mutatnom is kell!” Szabadidejében szívesen jár színházba, koncertre, naponta edz otthonában és hosszú sétákat tesz az árnyékos siklósi utcákon. Juhász Tibor munkáját 1986-ban Miniszteri Dicsérettel, 2014-ben Rédei Károly Közművelődési Díjjal, 2020-ban Pedagógus Szakszolgálati Emlékéremmel, 2023-ban a villányi Közéleti Díjjal ismerték el. A Siklósi Vár és Múzeumbaráti Kör, ebben az évben Juhász Tibor részére adományozza a K-03/2025 (V. 05.) számú közgyűlési határozat szerint, az ÖRÖKSÉG DÍJAT.
On the occasion of the 38th anniversary of the return of the remains of Count Kázmér Batthyány to Hungary, three people were awarded the Heritage Award, as decided by the association's general meeting.
Dr. Szabolcs Varga is a historian and senior research fellow at the Institute of History of the HUN-REN Humanities Research Center. He has been teaching history, methodology, and church and cultural history subjects in public and higher education since 2001. As a researcher, he is interested in the major turning points of Hungarian history, especially the period after the Battle of Mohács. He believes that a person’s past is an inseparable part of them, and that a correct knowledge of history can heal traumas and wounds. He is interested in all forms of knowledge transfer, be it exhibitions, films, lectures, workshops or further training. The point, according to him, is to allow us to marvel at the depth of time. The historian discusses the interpretation of the Battle of Mohács in several of his works, which he shares directly with his students in lectures. In his lectures, he draws attention to the interaction between the interpretation of a distant event and our current national self-image. He believes that the true meaning of our defeats and failures is the experience we can gain from them. He asks questions about what we can learn from the tragedy of Mohács, whether we should or should not talk about it, and if so, how can we do this? Why does it matter what we think about it 500 years later? He is preoccupied with such and similar thoughts, and he conducts his research on this topic. Dr. Szabolcs Varga, historian, was awarded the civilian category of the Hungarian Golden Cross of Merit for his work in researching the Battle of Mohács. He has dozens of Hungarian and foreign publications to his credit, and has made numerous television and media appearances.
Here are just a few of his published books:
• Leonidas in the Borderlands by Miklós Zrínyi
• History of Pécs III. The Age of Conquest (1543-1686)
• Mohács Symphony
• Mohács Sunk
• History of the Croatian Sabor
• The Kingdom of Hungary in the Late Middle Ages
• A Forgotten Hungarian Royal Dynasty: the Szapolyai
• More than One Battle: Mohács
• Catholic Renewal in Baroque Hungary
Those present had already met him in person, as he was a lecturer at the Tenkes Senior Academy organized by the Castle Friends Circle on several occasions. The Siklós Castle and Museum Friends Circle, according to the general meeting resolution K-05/2025 (V. 05.), awards the HERITAGE AWARD to Dr. Szabolcs Varga.
He completed primary and secondary school in Siklós. He continued his college studies at the Kaposvár Teacher Training College, where, in addition to mastering the mandatory curriculum, he also did scientific student work, in which he dealt with the teachability of poetry recitation. In 1972, he successfully represented his institution in Gödöllő at the National College Recitation Competition. After obtaining his primary school teacher diploma, he began teaching at Siklós II. Primary School. In recognition of his teaching work, he received a Ministerial Commendation in 1976 and an Award for Excellent Work in 1987. In 1976, he graduated with a degree in physical education from the Pécs Teacher Training College. In 1999, he obtained a specialized qualification as a public education leader at the Faculty of Economics and Social Sciences of the Budapest University of Technology and Economics; As a diploma thesis, he dealt with the educational concept of the city of Siklós. For several years, he acted as the president of the Regional Red Cross and also participated in the work of the Education Committee of the Siklós Micro-Regional Association. From 2002, he continued the Value-Mediating and Skills-Developing Pedagogy program undertaken by his predecessors as a principal at the Batthyány Kázmér Elementary School, and based on this, in 2003, with the help of his colleagues, they established the Elementary Art School, within the framework of which a cooperation agreement was concluded with 12 micro-regional schools. As a subordinate and as a leader, he continuously dealt with the preparation of talented children for poetry and prose competitions, who achieved national recognition several times. Under his leadership, the school hosted the International Children's Literature Festival 10 times. In 2008, the city recognized his work with the Dr. János Vajda Pedagogical Award. Since her retirement, she has been participating in the cultural life of the town of Siklós as a local patriot. The Siklós Castle and Museum Friends Circle awards the HERITAGE AWARD to Dr. Henrikné Schmidt, Éva Keller, in accordance with the general meeting resolution K-04/2025 (V. 05.).
Tibor Juhász was born on August 14, 1955 in Drávaszerdahely, the son of a farmer's family. He completed primary school in Harkány until 1969. At that time, he studied trumpet at the Harkány Music School, which was an outsourced department of the Siklós Music School. He was the one who set an example and showed Tibor the way. Influenced by Professor Altorjai, he continued his studies in trumpet at the Pécs Art and Vocational High School, where he graduated in 1973. In 1975, he married Márta Kecskeméti. We all know Márta Juhászné well, she is part of our everyday lives, after her excellent teaching career and leadership position at the Siklós Music School, she has been enjoying her well-deserved retirement for a few years. If she can, she is present at every city event. Their marriage produced two children: Tamás, who is an IT engineer and an excellent saxophonist, and their daughter Edina, who graduated as an economist and is currently the secretary and great flutist of the Siklós Youth Wind Orchestra.
After Tibor's military service, he attended the Academy of Music in 1986, graduating in trumpet. He taught brass in Siklós and Harkány, and was a department head in Harkány for 10 years. He received his conductor's diploma in 1986. He was the conductor of the Siklós Youth Wind Orchestra from 1980 to 1995, and then of the Harkány Wind Orchestra until 2002. Since 2008, he has been at the helm of the Siklós Youth Wind Orchestra again, and two years ago he united the wind musicians from Villány-Siklós in one orchestra to educate the next generation and thus ensure the presence of wind music in the southern region. We can hear them regularly at New Year's concerts, during country music, celebrations, and wind band festivals. The current orchestra consists of 44 young people, and they rehearse with a participation rate of 70-75%. Last year they had 32 performances, 58 rehearsals, and met 90 times out of 365 days, i.e. every 4th day. The wind camps combined with the Crikvenica vacation and performance leave an eternal memory in all of them year after year. Mr. Karnagy's goal is to educate the next generation and further refine the current excellent orchestral harmony as long as his time, strength and opportunities allow. His motto: "What I expect from others, I must also show myself!" In his free time, he enjoys going to the theater and concerts, practicing daily at home and taking long walks through the shady streets of Siklós. Tibor Juhász's work was recognized with the Ministerial Commendation in 1986, the Rédei Károly Public Culture Award in 2014, the Pedagogical Professional Service Memorial Medal in 2020, and the Villány Public Life Award in 2023. The Siklós Castle and Museum Friends Circle, according to the general meeting resolution No. K-03/2025 (V. 05.), is awarding Tibor Juhász the HERITAGE AWARD this year.
December 17-én ünnepelte 63. születésnapját a Várbaráti Kör. Ezen a napon került átadásra az egyesület által alapított Örökség díj. Idén a K-03,04,05/2024 (V. 17.) számú közgyűlési határozat szerint hárman kapták meg a díjat. M. Tóth Zsuzsanna posztumusz a Siklósi Fotókör egykori vezetője és a Várbaráti Kör tagja, valamint Zavagyákné Dolgos Éva a Dolce Hegedűegyüttes alapítója, és Haraszti Attila a város krónikása. Idén a választások miatt nem Batthyány Kázmér napján, hanem a Várbaráti Kör születésnapján kerültek átadásra a díjak. Köszönet az elegáns és tökéletes konferálásért Szabó Katának, a Dolce Hegedűegyüttesnek a karácsonyi darabokért, Dr. Schmidt Henriknének az Ady versért és a KakasBonbon Manufaktúrának a kézműves csokoládékért! Áldott, békés karácsonyi ünnepeket kíván a Várbaráti Kör!
Zsuzsi már 1991 óta volt aktív tagja a Várbaráti Körnek, akitől idén vettünk fájó búcsút. Köszönjük, hogy évtizedeken át dokumentáltad Siklós helytörténetileg jelentős eseményeit és egyik lelke voltál a Várbaráti Körnek és a siklósi Fotókörnek. Bár sokszor kimerítő volt számodra a közösségi munka és a kiállítások építése, de mindig jöttél, mentél intézkedtél. Sokat jelentett számodra a siklósi vár, és a kiállítótermeinek falán látni a siklósi fotósok munkáit. Neked a Várbaráti Kör mellett ez is igazi ünnepet jelentett. Tóth Zsuzsanna 1981-ben végzett szakkörvezetői tanfolyamot. 1982-től 26 éven keresztül részt vett a MAFOSZ alkotó táboraiban. Országosan és Siklóson kb. 70 közös tárlaton, kiállításon vett részt. Megszervezte és egészen 2016-ig vezette a Siklósi Fotókört.
19 önálló kiállítása volt: ebből Siklóson 5, Salgótarjánban 1, Székesfehérvárott 2, Kaposvárott 1, Bogádmindszenten 2, Vajszlón 1, Sellyén 2, Pécsett 2, Tésenfa-Bőközön 1, Beremenden pedig 2.
Állandó kiállítása van: a Siklósi Kórházban, a Siklósi Gyógyszertár Rendelőintézetében, a Batthyány Kázmér Általános Iskola rajztermében és Bogádmindszenten.
Kiállításai címei: Csak szép, Ma is csak szép, Szép képek, Virágok világa, Magyarország gyönyörű, Siklósi képek, Az én Ormánságom, 50 év 70 kép.
A város és a Várbaráti Kör neki köszönheti, hogy képekben gazdag dokumentáció maradt hátra, amikor 1987. június 6-án, gróf Batthyány Kázmér ünnepi keretek között zajló újratemetéséről sorozatot készített.
A Siklósi Vár és Múzeumbaráti Kör, M. Tóth Zsuzsanna részére adományozta a K-03/2024 (V. 17.) számú közgyűlési határozat szerint, a posztumusz ÖRÖKSÉG DÍJAT. A díjat testvére, Győriné Tóth Sarolta vette át.
1990 óta a siklósi zeneiskola tanára. Pályafutásának elmúlt 34 évében a tantestület egyik legeredményesebb tanáraként tevékenykedett. Szakmai felelősségtudattal irányítja tehetséges tanítványait pályára, hogy később zenetanárokká, ill. művészekké váljanak. A kiemelkedő szakmai munkájáért, versenyekre történő eredményes felkészítésért több oklevéllel is jutalmazták. 2014-ben pedagógiai munkásságáért Halász János –díjban részesült.
Nemzetközi és országos versenyek kiemelkedő helyezései mellett minden évben regionális találkozókon is eredményesek tanítványai. Kimagasló tehetséggondozói tevékenysége szakmán belül országosan elismert. 30 évvel ezelőtt, zeneszerető tanítványai részvételével megalakította a Dolce Hegedűegyüttest, amely összeállításában egyedülálló az országban. A város és a Várbaráti Kör felkérésének eleget téve, mint ahogyan most is, színesítik a helyi kulturális programokat. 2016-ban Rédei Károly Közművelődési díj, 2023-ban pedig Pedagógus Életműdíjjal és Miniszteri Elismerő Oklevéllel ismerték el munkáját.
A Siklósi Vár és Múzeumbaráti Kör, Zavagyákné Dolgos Éva részére adományozta a K-04/2024 (V. 17.) számú közgyűlési határozat szerint, az ÖRÖKSÉG DÍJAT.
Az ő munkájának, mint lelkes lokálpatriótának köszönhetően született meg a siklósi vár vártörténeti kiállítása. Tudásával fáradhatatlanul segíti a vár munkáját. Folyamatosan kutat a vár és a város történelmével kapcsolatban. Már nagyon sok éve ő szerkeszti a város Krónikáját, amelybe minden esemény, rendezvény bejegyzésre kerül fotókkal, plakátokkal, írásokkal mellékelve. Kollégái körében nagy megbecsülésnek örvend. Régóta, már 1996 óta tevékeny és megbecsült tagja az 1961-ben alapított Siklósi Vár- és Múzeumbaráti Körnek. Tagja a helyi Értéktár Bizottságnak, ahol meglátásaival és javaslataival gyakorlatilag irányt mutat a bizpttság tagjainak, hisz senki sem ismeri olyan jól és kimerítően a helyi értékeket, mint egy helytörténész egy igazi lokálpatrióta. Attila számos emléktábla létrejöttében volt közreműködő és egyben szemtanú is. Olyan nyomot helyezve el a város több pontján, amivel kimagasló eleink áldozatos munkájára hívták fel a figyelmet. Számos emléktáblát állított a Várbaráti Kör, felhívva a figyelmet városunk neves személyeire: Haraszthy Lajos, dr. Fejes János ügyvéd, aki Siklósról monográfiát írt, Rúzsás Lajos és fia, dr. Rúzsás Lajos, Mikes György író-újságíró, dr. Simor Ferenc klimatológus, dr. Szunyoghy János, aki megmentette 1944-ben a vár irattárát. Munkájának elismeréseként, 2018-ban Rédei Károly Közművelődési Díjat kapott a város „krónikása”.
A Siklósi Vár és Múzeumbaráti Kör, Haraszti Attila részére adományozta a K-05/2024 (V. 17.) számú közgyűlési határozat szerint, az ÖRÖKSÉG DÍJAT.
Sajnálattal értesültünk a szomorú hírről, hogy 89 éves korában elhunyt Dr. Várnai Ferenc zeneszerző, zenepedagógus és karnagy, a Siklósi Vár és Múzeumbaráti Kör tagja. Emlékét megőrizzük!
Dr. Várnai Ferenc zeneszerző, nép- és műzenekutató, zenei író, ny. főiskolai tanár. Neve szorosan kötődik a Siklósi Fúvószenekari Fesztiválokhoz. Siklóson az I. Országos Fúvószenekari Fesztivált 1964. június 14-én tartották, amelyek egészen a kétezres évekig megrendezésre kerültek. Dr. Várnai Ferenc a szervezésben és a zenekari produkciók zsűrizésében is aktív szerepet vállalt. A siklósi emberek mindig büszkék voltak a fesztiválokra, mindig a magukénak érezték. Egy kis város nagy rendezvénye mindig is fontos volt az itt élőknek, még akkor is, ha nem sikerült minden évben megrendezni. A zeneszeretők, a helyi és idelátogató vendégek ugyanúgy szerették, mint az idelátogató zenekarok. Siklós legnagyobb kulturális attrakciójának és annak több évtizedes történetének könyvben történő dokumentálása szintén Várnai Ferenc nevéhez köthető. A könyv fontos krónika, amely kronológiai sorrendben összefoglalja, és bemutatja a siklósi 39 évet. Köszönet Várnai Ferencnek, aki az általa összegyűjtött dokumentumok, emlékek alapján megírta a siklósi várfesztiválok pontos történetét. Múltunk, kulturális örökségünk egy darabját, amelynek Ő maga is részese volt! Pályafutása során számos kórust, zenekart alapított, rengeteg zenei tárgyú tanulmányt és könyvet írt, számtalan zeneművet alkotott. Emlékét megőrízzük!
Elhunyt Rozs András (1947–2023), aki 1992 óta volt a Siklósi Vár és Múzeumbaráti Kör tagja. Idén júniusban kapta meg a Batthyány Emléknap keretében az egyesület által alapított Örökség díjat. Emlékét megőrizzük!
Mély fájdalommal értesültünk a szomorú hírről, hogy október 13-án elhunyt Rozs András a Baranya Vármegyei Levéltár munkatársa, a Siklósi Vár és Múzeumbaráti Kör tagja. Rozs András az idei Batthyány Emléknapon lett a Várbaráti Kör Örökség díjasa. 1981-től 1993-ig, majd 1998-tól 2007-es nyugdíjba vonulásáig dolgozott levéltárosként, majd főlevéltárosként. Kiemelkedő tevékenységet folytatott az 1945 utáni pártiratok rendezésével, az iratokhoz készített segédleteivel nagyban hozzájárult Baranya megye és Pécs 20. századi történetének feltárásához. Széles kronológiai síkon végezte kutatásait. Érdemben foglalkozott 18–20. századi pécsi polgárcsaládokkal, a 19. század első felével a siklósi Batthyány uradalom történetén keresztül, továbbá a 20. század második felének pécsi és baranyai közigazgatásával. A 18–20. századi Baranya megyei és Pécs városi helytörténet, társadalom-, politika- és gazdaságtörténet témakörében számos publikációt jegyzett hazai szaklapokban, emellett nemzetközi szinten is képviselte a baranyai társadalomtörténeti kutatást. 1991-től kutatta az 1956. évi forradalom és szabadságharc Baranya megyei, illetve pécsi történetét, alapos és széleskörű forrásfeltáró tevékenysége alapozta meg a Baranya Vármegyei Levéltár 56-os gyűjteményét. A témakörben számos önálló tanulmánya jelent meg, emellett több nívós tanulmánykötet szerkesztőjeként, tudomány- és konferenciaszervezőként is segítette az 1956-os forradalom eseményeinek feltárását. Rozs Andrásnak köszönhetjük a Mecseki Láthatatlanok tevékenységének tudományos igényű és hiteles feldolgozását. 1956 pécsi és baranyai hőseinek áldozatvállalását bemutató írásai biztos alapot fognak jelenteni mind a forradalom helyi eseményei iránt érdeklődők, mind pedig a témakör jövőbeli kutatói számára. Közvetlen személyisége, odaadó munkája és példaértékű hivatástudata mintául szolgált kollégái számára.
A siklósi várban 2023. június 02-án átadásra kerültek az idei Örökség Díjak. A Siklósi Vár és Múzeumbaráti Kör június 2-án tartotta a Batthyány Emléknapot ünnepi közgyűlés keretében, ahol átadásra került az egyesület által alapított Örökség Díj is. Az ünnepi közgyűlésre a siklósi vár dísztermében került sor. A díjátadó aktualitását az adta, hogy június elején volt 36 éve annak, hogy a Siklósi Vár és Múzeumbaráti Kör az 1848-49-es Forradalom és Szabadságharc egykori külügyminiszterének, Gróf Batthyány Kázmérnak a földi maradványait Párizsból hazahozatta.
Mecseki József igazi lokálpatrióta, szenvedélyes helytörténész volt, aki fáradhatatlanul kutatta Siklós múltját. Kutatásai során a megismert események, élettörténetek mellett, számos tárgyi emléket is felkutatott. Mecseki József a Siklósi Járási Hivatal művelődésügyi osztályvezetőjeként fontosnak tartotta a helyi közművelődést, a múlt értékeinek feltárását és bemutatását. Az Ő munkásságának köszönhető, hogy sok történelmi örökség mellett, az emlékezetnek megőrizte egy 12 éves siklósi kislány megindító történetét. Az egyik kötetében e képpen írja: „1944. május 15-e után megindult a zsidók deportálása. Sokan már a zsúfolt vonatokon meghaltak. A siklósi gettó lakói közül alig tértek néhányan haza a háború után. Legtovább a betegek maradtak Siklóson. A legutolsó, akit elvittek, egy 12 éves kislány, Fischof Klári volt. A kislányt hashártyagyulladással kellet a gettóból a kórházba szállítani. A műtét alatt a német alakulat orvosa és egy Gestapo tiszt volt jelen. Ellenőrizték, valóban indokolt volt-e a műtét. Később is folyamatosan vizsgálták a gyógyulás menetét, így a kislányt a legnagyobb igyekezet ellenére sem lehetett hosszabb ideig ott tartani. A kislány életét dr. Gruber Béla orvos megmentette, hogy aztán az értelmetlen háború megölje. Fischof Klári 12 évesen, 1944-ben meghalt Auschwitzban.” Mecseki József munkásságának köszönhető, hogy olyan történelmi mozaikdarabokat fedezett fel és rakott össze, amelyek jobban bemutatják az egykori Siklóst, az elbeszélők, a túlélők és a dokumentumaikat hátrahagyók szemszögéből. Nélküle, mindezek már a múlt homályába vesztek volna. Lánya, Mariann így emlékezett rá: Ismerte és gyűjtötte az írásos és tárgyi emlékeket, kutatásokat, fotókat a régióról. Ő maga is rengeteg adatot írt össze például épületekről, iskolákról, munkahelyekről. Figyelte az időjárást, és le is jegyezte. Nagyon szerettem nézegetni a piros füzetét, amelybe minden év Szent György napján körbe rajzolt egy-egy szőlővesszőt, ami azóta hagyománnyá vált, az úgynevezett „Jövendölések könyvében”. Élveztem, amikor a Várfesztiválok rendezését vezette. Hihetetlen nyüzsgés, vendégjárás, szervezés volt még otthon is. Nagyon sok híres zenésszel, zeneszerzővel találkozhattam én is. Munkája során sok ismert személlyel volt kapcsolatban, akikkel én is megismerkedhettem: Istókovits Kálmán, festőművész; Őrsi Ferenc, író; Sólyom Nagy Sándor, operaénekes; Balázs Árpád, zeneszerző... Fontos volt számára a művelődés, de a tudás átadása is. Így a hivatali évek után ezért is vállalta el az újonnan épült általános iskola vezetését. Már érettebb fejjel láttam, hogyan lesz egy iskolaépületből egy barátságos, gyerekközpontú, tartalommal, értékekkel teli ISKOLA. Talán ezt látva határoztam el, hogy én is pedagógus leszek. A Siklósi Vár és Múzeumbaráti Kör, Mecseki József részére a K-03/2023 (V. 04.) számú közgyűlési határozat szerint, a posztumusz ÖRÖKSÉG DÍJAT adományozza. A díjat leánya, Mecseki Mariann vette át.
Deák Ferencné, Ibolya 1968-tól dolgozott a Siklósi Városi Könyvtárban. Munkáját feldolgozóként kezdte, majd 1999-től két öt éves cikluson át volt a könyvtár igazgatója. 2010-ben vonult nyugdíjba, 42 év munka után. Irányítása alatt a siklósi könyvtár a megye egyik vezető városi könyvtárává nőtte ki magát, munkájukat 2004-ben, a könyvtár fennállásának 50. évfordulóján, a Pécs-Baranyai Kulturális Szövetség nívódíjjal ismerte el. Ibolyának, a könyvtár helyismereti különgyűjteményének létrehozásában is meghatározó szerepe volt. Gyarapította, feldolgozta és elérhetővé tette a Siklósról szóló forrásokat, szakirodalmat. A mai napig az általa kidolgozott rendszer szerint gyűjti és tartja nyilván a kéziratokat, fényképeket és egyéb más- nem könyv jellegű – kiadványokat az intézmény. 1996-ban az ő szerkesztésében került kiadásra Siklós helyismereti bibliográfiája. Ibolya mindenben a legújabbat kereste, rendkívül innovatív igazgatója volt a siklósi könyvtárnak. Az ő vezetése alatt kezdődött meg a könyvtár állományának elektronikus feldolgozása. 1999-ben, nem sokkal azután, hogy a könyvtár vezetője lett, útjára indította az „Irodalmi estek a dzsámiban” rendezvénysorozatot. A színházi műsorok az olvasók és a könyvtár kapcsolatát erősítették, ünneppé tették az irodalmat. Olyan színészekkel találkozhatott a közönség, mint Mácsai Pál, Eperjes Károly, Mécs Károly, Hűvösvölgyi Ildikó. A város egyik leglátogatottabb eseménye lett, meghatározó közművelődési programmá vált. Azóta is folytatódnak az irodalomnépszerűsítő alkalmak, immár az új könyvtár előadótermében. Sok energiát fektetett a 2000-ben megalakult Siklósi Könyvtárért Közalapítvány elindításába. 2018-tól napjainkig 3 könyv jelent meg az alapítvány gondozásában, és most is folyamatban van ez a munka. Ibolya kezdeményezései tehát a mai napig élő, működő folyamatokat indítottak el, mind az intézmény, mind az alapítvány életében. Deák Ferencnét munkája elismeréseként 2003. június 6-án Rédei Károly Közművelődési díjjal jutalmazta Siklós Város Önkormányzata. Valódi vezető, és nem „főnök” volt, aki igazi csapatot kovácsolt a könyvtár munkatársaiból. Tudását önzetlenül adta át utódjának, igazi mentorként segítette a mai könyvtárvezetés első lépéseit is. A Vár és Múzeumbaráti Körnek 1991 óta tagja. A Siklósi Vár és Múzeumbaráti Kör, Deák Ferencné részére a K-04/2023 (V. 04.) számú közgyűlési határozat szerint, az ÖRÖKSÉG DÍJAT adományozza.
Annak idején elkészült egy hiánypótló mű Batthyány Kázmér életéről, amelynek címe „Gróf Batthyány Kázmér emlékezete”. A kötet szerkesztője Ódor Imre és Rozs András voltak. Akkor egy történész konferencia keretében került bemutatásra a könyv, amelynek ez a terem adott otthont 2007. június 4-én. A kötet szerzői közül dr. Füzes Miklós és dr. Ódor Imre, akik igen sokat tettek Batthyány Kázmér életútjának felkutatásáért, már nincsenek közöttünk, azonban Rozs András itt van, aki ebben a kötetben Batthyány örökváltságát tárgyalta, egész pontosan „A siklósi földesúr örökváltság szerződése jobbágyaival” címmel. Rozs András munkájával hozzájárult a kötettel Batthyány Kázmér történelmi érdemeinek elismertetéséhez. Köszönet Rozs Andrásnak, aki az általa összegyűjtött dokumentumok alapján megírta a siklósi földesúr történetét. Múltunk, kulturális örökségünk egy darabját, amely igazodási pont a siklósiaknak és identitásuk egy jelentős része! Rozs András több egyéb történelmi témájú publikációval rendelkezik, de ezek közül, a teljesség igénye nélkül egyet emelnénk ki, a „Város a Tenkesalján, Siklós évszázadai”címűt, amelyben két fejezetet is jegyez, „A koalíciós korszak Siklóson (1944. november 29. – 1950)”, valamint „Siklós 1956-ban”. Rozs András több siklósi rendezvény tudományos előadója és ünnepségek szónoka volt az elmúlt évek során. A Várbaráti Kör aktív tagja 1992 óta, akinek munkáját az alábbi díjjal ismertük el: A Siklósi Vár és Múzeumbaráti Kör, Rozs András részére a K-05/2023 (V. 04.) számú közgyűlési határozat szerint, az ÖRÖKSÉG DÍJAT adományozza.
Bartos György a vár régészeti és falkutatási munkálataival jelentős mértékben hozzájárult ahhoz, hogy a tudományos világban itthon és külföldön, ismét jelentős figyelemre tegyen szert műemlékünk, a Siklósi Vár. Erre utoljára a hatvanas évek idején volt példa, amikor Czeglédy Ilona vezetésével folytak jelentős kutatások a felújítás alatt lévő várban. Bartos György kutatásának eredménye a sok egyéb kőfaragvány mellett, egy az országban páratlan gótikus kőfaragás, a Vir dolorum. A megfestett stigmákkal rendelkező gótikus mű a kápolnában került elhelyezésre. A leletet a nyugati homlokzati falban találta. A Várbaráti Kör elnökével közösen, a lelőhelyről a fali állványzatra emelték, majd onnan az ablakon keresztül biztonságba helyezték. Bartos György 25 fontosabb publikációt és könyvet jegyez a számtalan cikk és tanulmány mellett. 2018 óta a Magyar Művészeti Akadémia Magyar Építészeti Múzeum és Műemléki Dokumentációs Központban végzi azt a művészettörténész kutatói, falkutatói tevékenységét, amelyet azt megelőzően az Országos Műemlék Felügyelőségnél, az Állami Műemlékhelyreállítási és Restaurátor Központban, valamint a Magyar Nemzeti Múzeum Nemzeti Örökségvédelmi Központ Műemléki Kutatási osztályán, majd pedig a Miniszterelnökség Műemléki Kutatási Osztályán végzett. Kutatási területe a magyarországi építészet története és annak európai összefüggései. Főbb kutatási munkái, soproni bencés templom és kolostor, Károlyi-kastély, az Esterházy-kastély, a Ráday-kastély, a Festetics-kastély, és számos templom, műemléki épület, és természetesen a Siklósi Vár. Utóbbiban kutatta az épület falai mellett a Várkápolnát, az ún. Kanizsai Dorottya kertet, a Siklós vár kútjának 1-es, 2-es és 3-as számú barlangját is. A Siklósi Vár és Múzeumbaráti Kör, Bartos György József részére a K-06/2023 (V. 04.) számú közgyűlési határozat szerint, az ÖRÖKSÉG DÍJAT adományozza.
A rendezvényen közreműködtek: Szabó Katalin konferálás, a siklósi Dolce Hegedűegyüttes, Zavagyákné Dolgos Éva vezetésével, valamint Schmidt Henrikné, a Batthyány Kázmér Általános Iskola nyugállományú igazgatója, aki Vörösmarty Mihály - Az ember élete című versét szavalta el. A Vándorok zenekar pedig két zsoltár feldolgozást adott elő. Mikor látom egeidet (Gryllus Dániel - 8.zsoltár feld.), Istenem, úgy vágyódom rád (Fóris Rita - 42. zsoltár feld.) énekelt Domokos-Gyulai Zsuzsanna.
Az ünnepségen a díjazottak és a közreműködők, Tésenyi Andrea (Kakasbonbon Csokoládé Manufaktúra) jóvoltából, a siklósi várat ábrázoló kézműves csokoládét kaptak ajándékba.
A siklósi várban átadásra kerültek az idei Örökség Díjak.
A Siklósi Vár és Múzeumbaráti Kör június 3-án tartotta a Batthyány Emléknapot ünnepi közgyűlés keretében, ahol átadásra került az egyesület által alapított Örökség Díj is. Az ünnepi közgyűlésre a siklósi vár dísztermében került sor. A díjátadó aktualitását az adta, hogy június elején volt 35 éve annak, hogy a Siklósi Vár és Múzeumbaráti Kör az 1848-49-es Forradalom és Szabadságharc egykori külügyminiszterének, Gróf Batthyány Kázmérnak a földi maradványait Párizsból hazahozatta. Batthyány Kázmér 1987 óta a siklósi várkápolnában nyugszik, akiről azóta iskolát és közterületet is elneveztek a településen. A díjakat Balázs Csaba, az egyesület elnöke adta át. Az egyesület ezzel a díjjal tiszteleg azok munkája előtt, és ezzel ismeri el azt a hosszú, évtizedeken át végzett értékmentő tevékenységet, ami a Siklósi Vár és Múzeumbaráti Kör alapértékeit is képezik, és amik alapszabályában is megfogalmazásra kerültek.
Hárman vehették át az idei Örökség Díjat:
Dr. Várnai Ferenc zeneszerző, nép- és műzenekutató, zenei író, ny. főiskolai tanár.
Dr. Várnai Ferenc zeneszerző, nép- és műzenekutató, zenei író, ny. gimnáziumi és főiskolai tanár. Neve szorosan kötődik a Siklósi Fúvószenekari Fesztiválokhoz. Siklóson az I. Országos Fúvószenekari Fesztivált 1964. június 14-én tartották, amelyek egészen a kétezres évekig megrendezésre kerültek. Dr. Várnai Ferenc a szervezésben és a zenekari produkciók zsűrizésében is aktív szerepet vállalt. A siklósi emberek mindig büszkék voltak a fesztiválokra, mindig a magukénak érezték. Egy kis város nagy rendezvénye mindig is fontos volt az itt élőknek, még akkor is, ha nem sikerült minden évben megrendezni. A zeneszeretők, a helyi és idelátogató vendégek ugyanúgy szerették, mint az idelátogató zenekarok. Siklós legnagyobb kulturális attrakciójának és annak több évtizedes történetének könyvben történő dokumentálása szintén Várnai Ferenc nevéhez köthető. A könyv fontos krónika, amely kronológiai sorrendben összefoglalja, és bemutatja a siklósi 39 évet. Köszönet Várnai Ferencnek, aki az általa összegyűjtött dokumentumok, emlékek alapján megírta a siklósi várfesztiválok pontos történetét. Múltunk, kulturális örökségünk egy darabját, amelynek Ő maga is részese volt!
A Siklósi Vár és Múzeumbaráti Kör, Dr. Várnai Ferenc részére a K-05/2022 (V. 21.) számú közgyűlési határozat szerint, az ÖRÖKSÉG DÍJAT adományozza.
Dr. Simor Ferenc az egyesület örökös és tiszteletbeli elnöke, nyugalmazott országos főállatorvos, Siklós díszpolgára.
Dr. Simor Ferenc 17 éven át volt az egyesület elnöke, 2011-ben leköszönt az elnöki posztjáról. Az újonnan megválasztott elnök, Balázs Csaba az alapszabály adta lehetőséggel élve, a Várbaráti Kör közgyűlése elé vitte előterjesztését, amit az teljes mértékben támogatott és Dr. Simor Ferenc részére a „tiszteletbeli, örökös elnök” címet adományozta. 1994-ben vette át Perics Pétertől a Várbaráti Kör vezetését. Siklós monográfiájának, Város a Tenkesalján 2000-ben történő megjelentetése és a helytörténeti múzeum létrehozása Siklóson volt törekvései közt az egyik legfontosabb. Napjainkban is fontos szerepet tölt be a Várbaráti Kör Siklós város ünnepeinek szervezésében. Az egyesület 1993-tól kezdte meg – Dr. Simor Ferenc kezdeményezésére – az azóta már hagyománnyá vált, malenkij robotra elhurcoltak emlékére rendezett ünnepségét, ökumenikus istentisztelettel egybekötve. Ugyancsak az Ő kezdeményezésére szervezte hosszú éveken keresztül az 56’-os forradalomra és szabadságharcra emlékező városi emlékünnepségeket, a római katolikus temetőben lévő ’56-os emlékműnél. Az Aradi Vértanúkra történő, október hatodikai megemlékezések elindításában is élen járt, amit a várkápolnában továbbra is a Várbaráti Kör szervez. Dr. Simor Ferenc több, mint másfél évtizedes tartalmas és eredményes munkát végzett a Várbaráti Körben az egyesület és a térség közösségének javára.
A Siklósi Vár és Múzeumbaráti Kör, Dr. Simor Ferenc részére a K-04/2022 (V. 21.) számú közgyűlési határozat szerint, az ÖRÖKSÉG DÍJAT adományozza.
Perics Péter 35 évvel ezelőtt az egyesület elnöke volt, és az Ő közbenjárásának volt köszönhető, hogy Batthyány Kázmér újra magyar földben nyugodhat. Igazi lokálpatrióta, helytörténész.
Perics Péter volt az egyesület elnöke 1987-ben, amikor az Ő közbenjárásának és kezdeményezésének volt köszönhető, hogy diplomáciai segítséggel sikerült Gróf Batthyány Kázmér földi maradványait hazahozatni Párizsból. Ennek éppen 2022-ben van a 35 éves évfordulója. A Várbaráti Kör ezzel a díjjal tiszteleg Perics Péter munkája előtt, és ezzel ismeri el azt a hosszú, évtizedeken át végzett értékmentő tevékenységét, ami az egyesületének alapértékeit is képezik, amik annak alapszabályában is megfogalmazásra kerültek.
Perics Péter igazi lokálpatrióta, szenvedélyes helytörténész volt. Igazgatója volt annak az általános iskolának, amelynek névadója, neki köszönheti, hogy végre magyar földben, a siklósi várkápolnában találjon végső nyugalmat.
A Siklósi Vár és Múzeumbaráti Kör, Perics Péter részére a K-03/2022 (V. 21.) számú közgyűlési határozat szerint, a posztumusz ÖRÖKSÉG DÍJAT adományozza. A díjat leánya, Ambachné Perics Irén vette át.
A rendezvényen közreműködött Szabó Katalin, a siklósi Dolce Hegedűegyüttes, Dolgos Éva vezetésével, valamint Schmidt Henrikné, a Batthyány Kázmér Általános Iskola nyugállományú igazgatója, aki Vörösmarty Mihály - Előszó című versét szavalta el. Szólót játszott Polovi Gréta.